KAYIT     İLETİŞİM

Şeb-i Arus Turları

Konya bölgesinde yer alan Şeb-i Arus turları için SSC tur katkılarıyla keyifli bir ziyaret yapabilirsiniz. Şeb-i arus turlarının genel amacı Şems-i Tebrizi’nin yaşadığı yerleri tanımak ve buraları çok daha iyi tanımaktır. Şeb-i Arus Mevlana tabirince sevgileye yani Allah’a kavuşma günüdür. Öldüğü günü düğün günü olarak kabul eden Mevlana’nın bu düşüncesine Şeb-i Arus denilmiş ve bu şekilde simgelenmiştir. Konya’da aralık ayında Şeb-i Arus törenleri düzenlenerek sema ayinleri yapılır. İBu açıdan bu ayda buraya gelerek bu törenleri izleme fırsatınız olabilir. Burasını ziyaret etmek için turlarla katılmak daha uygun olabilir. Rehber eşliğinde burasının önemini daha iyi anlamak için tur ile katılabilirsiniz.

Konya’ya Ne Zaman Gidilir?

Konya İç Anadolu Bölgesi’nde bulunduğu için karasal iklime sahip soğuk bir yerdir. Bu bakımdan kışın sert ve soğuk yazın ise sıcak ve kurak geçer. Nisan ve Mayıs aylarında da kırkikindi denilen yağışlar sık görülür. Konya bölgesinde ayrıca sis çok yoğun olarak görülür. Konya’yı ziyaret için Mevlana ziyareti yapmak isteyenler Aralık ayında sema törenleri zamanında buraya gelebilirler.

Konya’da Ne Yenir?

Konya’da yöresel yiyecekler yaygındır. Burada Konya yöresel yiyeceklerden tadabilirsiniz. İç Anadolu mutfağının en gözde damak tatlarını keşfedebilirsiniz. Örneğin Konya’nın etli ekmeği çok meşhurdur. Burada etli ekmek yeme şansına sahip olabilirsiniz. Bamya çorbası Konya’nın diğer önemli yöresel tatlarındandır. Arabaşı yemeği de bu ilin diğer meşhur yöresel yiyeceklerinden birisidir.

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya’ya geldiğinizde tabi ki ilk olarak Mevlana türbesi akla gelir. Buraya geldiğinizde öncelikle Mevlana türbesini ziyaret edebilirsiniz. Aralık ayında geldiyseniz sema şölenlerini izleyebilirsiniz. Mevla’nın dergah eşyalarını ve şahsi eşyalarını görebilirsiniz.

Konya’ya geldiğinizde Karatay Medresesi de ziyaret edilebilir. Önemli tarihi ve kültürel yapılardan birisi olan bu medreseyi Konya’ya geldiğinizde ziyaret etmeyi unutmayın. Konya deyince İç Anadolu’da bulunan Tuz Gölü de doğal güzellikler açısından zengin ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Konya ziyaretinizde burayı da ziyaret edebilir ve Tuz Gölü’nün eşsiz doğal güzelliklerini doyasıya seyredebilirsiniz. Alaeddin Camii ve Japon Kyoto parkı da Konya Bölgesi içinde gezilip görülmesi gereken yerler içindedir.

Konya’dan Ne Alınır?

Konya’ya ziyarete geldiğinizde hatıra olarak bu güzel şehirden bir şeyler alabilirsiniz. Alışveriş merkezi açısından zengin olan Konya şehrinde alışveriş yapmak için pek çok AVM bulabilirsiniz. Konya’da alışveriş yapabileceğiniz yerler içinde örneğin Kadınlar Pazarı’nda kadınların kendi elleri ile yetiştirdiği doğal ürünler alabilirsiniz. Tulum peyniri almak isteyenler burada çok ucuz fiyata bulabilirler. Bedesten Çarşısı da Konya’da alışveriş yapılabilecek yerlerdendir. Burada da takıdan tekstile kadar alabileceğiniz pek çok şey bulabilirsiniz. Kent Plaza AVM’de Konya’da alışveriş yapılabilecek ve zengin alışveriş seçeneklerinin bulunduğu yerler arasındadır. Konya’dan ayrılırken Mevlana şekeri de alabilir ve sevdiklerinize götürebilirsiniz.

HAKKIMIZDA

SSC Tur (BSC Club Turizm Seyahat Acentası) seyahat acentası olarak 20 yılı aşan deneyimli kadrosuyla sizlere her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiştir. Devam »

İLETİŞİM

[email protected]
0216 472 3939
Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:41
    Daire:12 Kadıköy / İstanbul
Sitemizde bulunan tüm fiyatlar, sistemde bulunan geçerli kredi kartları ile tek ödeme için en ucuz başlangıç fiyatlarıdır, yeterli kontenjanlarda geçerlidir.
v2