KAYIT     İLETİŞİM

 • Bansko Kayak Turu Fırsatları (3 Gece Otel Konaklamalı)

  Beyaza Bürünmüş Bir Doğada, Karın Keyfini Çıkarmaya Gidiyoruz
  5 Gün
  Otobus
  89
  Kişi Başı
  Detaylar
 • Bansko Kayak Turu (4 Gece Otel Konaklamalı)

  Beyaza Bürünmüş Bir Doğada, Karın Keyfini Çıkarmaya Gidiyoruz
  6 Gün
  Otobus
  149
  Kişi Başı
  Detaylar
 • Yunanistan Selanik Kavala Turu ( 1 Gece Otel Konaklamalı )

  Yunanistan'da keyifli bir hafta sonu geçirmeye ne dersiniz ?
  3 Gün
  Otobus
  79
  Kişi Başı
  Detaylar
 • Baştan Başa Balkanlar Turu

  Medeniyetlerin, Kültürlerin ve İnançların , Buluşma Noktasında Balkanların Kalbine Yolculuk Tarih ve Medeniyetlerin Buluşma Noktası
  7 Gün
  Otobus
  299
  Kişi Başı
  Detaylar
 • Thy İle Karadağ Bosna Turu (vizesiz)

  Medeniyetlerin, Kültürlerin ve İnançların , Buluşma Noktasında Balkanların Kalbine Yolculuk
  4 Gün
  Ucak
  349
  Kişi Başı
  Detaylar
 • Varna Burgas Turu ( 2 Gece Otel Konaklamalı )

  5* INTERNATIONAL SPA & CASINO OTELDE KONAKLAMA AÇIK BÜFE SABAH KAHVALTISI VE AKŞAM YEMEĞİ DAHİL
  3 Gün
  Otobus
  69
  Kişi Başı
  Detaylar


Balkan Turları

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki yurt dışı turları arasında en çok tercih edilen Balkan Turlarıdır. Çünkü, Balkan ülkeleri vizesiz olduğu gibi çok fazla zaman ayırmadan birkaç yer de görebilme imkanı tanımaktadır. Peki Balkanlar dediğimiz zaman hangi ülkeler bu gruba girer, bu ülkelerde ne gibi güzellikler var, ziyaretçilerine ne gibi lezzetler sunar? Bu soruların hepsini tek tek detaylı olarak sizler için bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Balkanlar denilince hangi ülkeler aklımıza gelmeli? Balkanlar, Güneydoğu Avrupa diye de bilinen, ülkemizin batısında yer alan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Saraybosna, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan ülkelerini kapsamaktadır. SSCtur olarak size bu Balkan ülkelerinin güzelliklerini sunabilmek için düzenlediğimiz turlarla nerelere gidebileceğinizi ve ne gibi güzelliklerle karşılaşacağınızı, hangi tatları tadacağınızı, o yerlerin en bilinmesi gereken yönlerini alt başlıklar halinde inceleyelim.

Bulgaristan - Bansko Kayak Merkezi

Bulgaristan'daki en gözde kayak merkezlerini sayın derseniz size mutlaka Bansko'dan bahsederler. Bansko, ayrıca Avrupa'daki sayılı kayak merkezleri arasında da yer almaktadır. Konum olarak Bansko'nun yer aldığı bölge; Prin Dağı'nın eteklerinde yer alan milli parkın içindedir. Prin Dağı, birçok geniş ve çeşitli zorluk derecelerine sahip kayak pistlerine sahip bir bölgedir. Bansko Kayak Merkezi, çok fazla çam ağaçlarının ortasında yer alan ziyaretçilerinin bir kayak merkezinden beklentilerini karşılayabilecek bir kapasiteye sahip muhteşem bir kayak pistidir diyebiliriz.

Bulgaristan-Pamporovo Kayak Merkezi

Pamporovo, mevki olarak Rodop Dağları'nın tam ortasındaki, rakımı 1926 metre olan Snejenka zirvesinin eteklerindedir. Bu bölge yıl içinde 240 gün güneşli gün görmektedir ve çığ ile fırtına riski oldukça azdır. Kayak tutkunları için oldukça ideal bir adres olan Pamporovo'da kışın karın kalınlığı ortalama 2 metreyi bulmaktadır ve bu bölgede ziyaretçiler birbirinden farklı 18 tane kayak pistininden birini tercih edebilir. Tercih edilen bu pistler çeşitli zorluk derecelerine sahiptir. Pamporovo Kayak Merkezi otellerden oluştuğu için bir kasaba merkezi yoktur ama oteler bölgesi olarak bilinen Alkoçlar Grand Murgavets ve yakın mesafesinde tercih edilebilecek restoran ve gece kulüpleri vardır. Bu mekanlarda farklı damak tatlarına hitap edebilecek lezzetler de vardır. Tavsiye almak isterseniz yemek öncesi bir Şopska salatası alabilirisiniz. Bu salatayı bizim çoban salataya benzetebilirsiniz ama üzerine konulan yumuşak bir beyaz peynir aradaki farkı baya açıyor diyebiliriz. Yemek olarak oralara kadar gidip de mutlaka yemeniz gereken şey kuzu çevirmedir. Ama 4 saatlik bir pişme süresi olduğu için bunu gündüzden sipariş etmeniz gerekiyor.

Belgrat

Belgrat konum olarak bir Avrupa ülkesi olan Sırbistan'ın kuzeyinde yer almaktadır. Hem konum olarak hem tarihi açıdan oldukça önemli ve büyük bir şehirdir. Belgrat şehri Panoniyen Ovası ile balkanları birbirine bağlayan Sava ve Tuna nehirlerinin kesişme noktasındadır diyebiliriz. Sırbistanın başkenti olan Belgrad en kalabalık şehir olmasından dolayı burada günün he saati oldukça hareketli geçmektedir. En eski Avrupa yerleşim yerlerinin arasında yer almaktadır ve konumunun stratejikliğinden dolayı tarihte birçok işgal görmüştür ama her seferinde yeniden kurulmuştur. Sırpçada kelime anlamı "Beyaz Şehir" olarak bilinen Belgrad tarihte yaşadığı kara günleri arkasında bırakarak yaşadığı işgaller nedeni ile tanıdığı ve kaynaştığı kültürler ile daha çok gelişerek kozmopolitan bir yapıya sahip olmuştur. Orta Avrupa'nın göz bebeği olan bu yer ziyaretçileri için hem tarihi hem doğası ile çok doğru bir yerdir diyebiliriz. Şehir birçok anlamda en popüler yerlerden biri olduğu için yıl içindeki ziyaretçi sayısı da oldukça fazladır. Buna bağlı olarak da çok fazla otel seçeneği vardır. Aşağı yukarı 2000'den fazla konaklama tesisi vardır diyebiliriz. Seçenek çok olunca tercih ederken de kararsız kalınabilinir ama bu noktada size tavsiyemiz Belgrad'ın ön planda olan konaklama tipi olan daire tipli apart yerleridir. Otellerden çok daha fazla sayıya sahip olan bu konaklama yerleri fiyat olarak da oldukça uygun ve konforlu bir yapıya sahiptirler. Belgrad'ı ziyaret etmek isteyenler en uygun zamanlar mayıs ve eylül ayları arasındaki zamandır. Burada ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken en önemli yerler ise; Kalemegdan Kalesi ve parkı, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı ve Taş Meydan gibi yerlerdir diyebiliriz. Çok fazla kültürden etkilendiği için sırp mutfağı oldukça geniştir. Sırp mutfağında baharatlara oldukça fazla yer verilmiştir ve sofraların vazgeçilmez tadı olan Paprika adlı acı ve kırmızı biberdir. Özellikle ete çok yer ayrılan bu mutfakta balığa da yer verilmektedir.

Saraybosna

Saraybosna'ya gittiğiniz zaman görmeden gelmemeniz gereken yerleri sizin için bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Saraybosna'yı tam anlamıyla keşfedebilmeniz için en azından 2-3 gününüzü burada geçirmeniz gerekmektedir. Müze, cami, kilise ve çok sayıda çarşıları olan bu yerde doğu kültürlerinin yanı sıra batı kültürlerini de görebilirsiniz. Kültürel olarak çok fazla çeşitliliğe sahip olduğu için "Balkanların Kudüs'ü" olarak bilinen Saraybosna ayrıca şehrin sürekli dinamik olan hayatı nedeniyle de Osmanlı İmparatorluğu zamanında "Kuzeyin Şam'ı" olarak isim almıştır. Bosna Hersek'in başkenti olan Saraybosna'da ziyaretçilere mutlaka görmesi gerektiği yerler hakkında tavsiyeler vermek istersek; Baş çarşı, Gazi Hüsrev Yadigar Cami, Saraybosna Tüneli ve buna benzer daha birçok yer sayabiliriz. Saraybosna mutfağına değinecek olursak bu mutfakta baharat çeşitleri çok fazla kullanılmasına rağmen baharatların dengeli bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca birçok yemek çok fazla suda pişirildiği için yemekler genelde çok hafif olur. Yemeklerde kullanılan soslar tencerede pişmiş et ve sebzelerin suyundan hazırlandığı için tamamen doğal soslardır. Türkleri için de vazgeçilmez bir tat olan baklava bu mutfağın en meşhur tatlıları arasındadır. Saraybosna'da bulunursanız Boşnak mutfağının Türk mutfağı ile çok fazla ortak yönünün olduğunu da fark edeceksinizdir. Özellikle Boşnak mutfağında karşımıza çıkabilecek en meşhur et yemeklerini de şu şekilde sıralayabiliriz; Boşnak köftesi, pljeskavica (patetesli yemek), etli ve sebzeli çorba, soğan dolması, köfte, burek (etli börek), yaprak sarma. Kahvaltıların vazgeçilmez tadı olan peynir çeşitleri ise livno peyniri, tesanjski, travnicki (beyaz peynir), suhi sir ( isli peynir), kajmaktır.

Üsküp

Üsküp bilindiği üzere Makedonya'nın başkentidir. Bu şehir sahip olduğu tarihi güzellikleri, mimarisi ve cana yakın insanları sayesinde her sene çok fazla turist ağırlamaktadır. Özellikle 2010 yılından beri burada yapılan yapısal değişiklikler sayesinde daha da fazla tercih edilen bir yer haline gelmiştir. 2010 yılından beri yapılan bazı yapısal değişikliklerden bahsedecek olursak; Vardar Nehri üzerine yapılan yeni köprüler, Makedonya Meydanı yeni heykellerle süslenmiştir. Bu yüzden Üsküp aslında biraz da heykeller şehri olarak anılmaktadır. Bu şehre konum olarak bakarsak, Makedonya'nın kuzeyinde, Kosova sınırına yakın bir bölgededir diyebiliriz. Balkanlar'ın ortası kabul edilen Üsküp şehrinin kuzeyi Şar Dağları ile çevrilidir. Üsküp'te ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında; Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Bedesten, Mustafa Paşa Camii en başta gelen yerlerdir. Üsküp'te ziyaretiniz sırasında oldukça farklı ve güzel tatlar tadacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şehre ait geleneksel tatlar arasında kuzu etinden yapılma güveç çeşitleri, kebap çeşitleri, lahana ve patates yemekleri, çorba çeşitleri, genellikle içleri kıyma ile yapılan dolma ve sarmalar, tencere ve güveç yemekleri ve turşuları en çok karşınıza çıkacak tatlar arasındadır. Hemen hemen bütün yemeklerde sarımsak, soğan ve biber kullanılmaktadır diyebiliriz. Tatlı çeşitlerine baktığımız zaman ise karşımıza en çok çıkan tatlılar puding çeşitleri, sütlaç, meyve salataları gibi hafif tatlıların yanı sıra baklava, tulumba ve revani gibi şerbetli tatlılar da vardır. Bu yörenin mutfağı hakkında Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Makedonlar hakkında ağızlarının tatlarına çok düşkün insanlardır diye bahsetmiştir ve özellikle ülkenin kuzu kebabı ve balıklarını övmüştür.


HAKKIMIZDA

SSC Tur seyahat acentası olarak 15 yılı aşan deneyimli kadrosuyla sizlere her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiştir. Devam »

İLETİŞİM

[email protected]
0216 472 3939
Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:41
    Daire:12 Kadıköy / İstanbul
Sitemizde bulunan tüm fiyatlar, sistemde bulunan geçerli kredi kartları ile tek ödeme için en ucuz başlangıç fiyatlarıdır, yeterli kontenjanlarda geçerlidir.