KAYIT     İLETİŞİMBansko Kayak Turları

Bir dağ köyü olan Bansko, günümüzde Avrupa'daki kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. SSC Tur olarak sizin için Bansko'yu araştırıp edindiğimiz bilgilerle sizlere tanıtmaya çalışacağız. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Bansko sadece kayak amaçlı gelinen bir yer değildir. Yılın her ayında çok fazla ziyaretçisi olan Bansko'ya kış aylarında kayak amacıyla gelenlerin yanı sıra ya aylarında yürüyüş yapma amacıyla gelenler de vardır. Bansko hakkında bilinmesi gerekenleri alt başlıklar halinde aşağıda anlatmaya çalıştır.

Bansko Nerededir?

Bulgaristan'da Pirin Dağları üzerinde yer alan Bansko şehri, bir kayak merkezi olduğundan özellikle son yıllarda başta Bulgaristan'ın ve kayak tutkunlarının ilgi odağı haline gelmiştir. Bansko halkı 18. yy'a kadar otlak alanlardan, meralardan, ormanlardan ve sığır yetiştiriciliğinden geçinin sağlıyordu. Zamanla su değirmeni, kereste fabrikaları sayesinde zanaata dayalı bir kasabaya dönüştü. Sonrasında Orta Avrupa ve Batı Avrupa ile ticaret ilişkilerine girdi. 1850 senesinde kurulan Bansko Belediyesi, 1912 senesinde tam bağımsız oluşmuştur.

Bansko, farklı zorluk derecesine göre 17 pistten oluşmaktadır. Bu 17 pistin en zorlusu ise Tomba pistidir. Tomba pisti 2600 metre yüksekliğe sahiptir ve adını da yine çok bilindik bir kayakçı olan Albert Tomba'dan almıştır. Burayı ziyaret eden kişilerin görmesi gereken yerlerden bazıları ise; Trinity Kilisesi, Pirin Ulusal Parkı ve Vihren Tepesidir.

Vihren Tepesi

Rila Dağındaki en yüksek nokta Musala Tepesinden sonra Vihren Tepesidir. Denizden yüksekliği 2914 metredir. Profesyonel dağcılar bu tepeye yılın her ayı tırmanabilirken, diğer ziyaretçiler hava koşulları nedeniyle temmuz ve eylül ayları arasında tırmanabilmektedir. Bu güvenlik açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Bansko'da Neler Yemeliyiz?

Değişik etnik gurupların olduğu bir yerde mutfakta da çok farklı tatlar olur. Bansko, mutfağındaki Akdeniz tatlarını Slav köklerinden, Türk Yemeklerini Osmanlı'dan alırken bunların yanı sıra Avrupa mutfağından da tatlar karşımıza çıkmaktadır. Yoğurduyla nam yapmış bir yer olan Bansko'da süt ve süt ürünleri çok yaygındır. Çoban salatayı anımsatan ama farkını içine koyulan Bulgar peyniri ile ortaya koyan Şopska Salatası, pek çok ülkeye ihraç edilen Kaşkaval Peyniri, bi çeşit tavuk çorbası diyebileceğimiz Pileşka, tat olarak geleneksel bir tada sahip olan ve menemeni anımsatan Mişmaş Bulgaristan'da mutlaka tadılması gerekenler arasındadır. Tatlı olarak tercih edebileceğiniz ve yine size çok yabancı gelmeyecek tahin helvası, baklava, cevizli kabak tatlısı tavsiye edilenler arasındadır.


HAKKIMIZDA

SSC Tur (BSC Club Turizm Seyahat Acentası) seyahat acentası olarak 20 yılı aşan deneyimli kadrosuyla sizlere her zaman daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiştir. Devam »

İLETİŞİM

[email protected]
0216 472 3939
Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:41
    Daire:12 Kadıköy / İstanbul
Sitemizde bulunan tüm fiyatlar, sistemde bulunan geçerli kredi kartları ile tek ödeme için en ucuz başlangıç fiyatlarıdır, yeterli kontenjanlarda geçerlidir.
v2